Navodnjavanje

Sistemi za navodnjavanje poljoprivredno I parkovsko : projektovanje sistema, montiranje I odrzavanje…

Kap po kap trake, kapajuce cevi , rasprsivaci, zamagljivaci, ugradni kapljaci, Pop-Up rotacioni rasprsivaci I sprejeri…

Kompletna oprema prateceg materijala za zalivanje: cevi , spojnice, filteri , regulatori pritiska, ventili ...

Sistemi za navodnjavanje su ključni za efikasno zalivanje useva i održavanje zelenih površina. Postoje različiti tipovi sistema za navodnjavanje, a svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke u zavisnosti od uslova i potreba.

Jedan od najčešćih sistema za navodnjavanje je sistem za navodnjavanje kap po kap. Ovaj sistem koristi cevi koje ispuštaju vodu na tačno određenim mestima, što omogućava precizno navodnjavanje samo na mestima gde je to potrebno. Ovo smanjuje gubitak vode zbog isparavanja i prodora u zemlju, što dovodi do značajne uštede vode. Osim toga, sistem za navodnjavanje kap po kap može da smanji rizik od bolesti i štetočina koje se inače mogu pojaviti kada se voda ravnomerno rasipa po površini.

Drugi popularan sistem za navodnjavanje je sistem za raspršivanje. Ovaj sistem koristi raspršivače koji ispuštaju vodu u obliku kiše ili magle. Ovaj tip sistema se najčešće koristi za navodnjavanje travnjaka i drugih zelenih površina, jer omogućava ravnomernu distribuciju vode po površini. Međutim, ovaj sistem ima veću stopu isparavanja i može dovesti do prekomerne vlage u nekim delovima površine.

Još jedan tip sistema za navodnjavanje je sistem za zalivanje traka. Ovaj sistem se koristi na farmama i u baštama gde je potrebno navodnjavati uske trake zemlje. Sistem za zalivanje traka koristi cevi sa rupama ili špricere koji su postavljeni u redovima i raspršuju vodu po površini.

Konačno, postoji i sistem za navodnjavanje pod zemljom, koji se takođe naziva podzemni sistem za navodnjavanje. Ovaj sistem koristi cevi koje su postavljene ispod zemlje, koje ispuštaju vodu kada se aktiviraju. Ovaj tip sistema je najčešće korišćen u komercijalnim i sportskim terenima, jer omogućava ravnomerno navodnjavanje velikih površina bez stvaranja vidljivih tragova.

U zavisnosti od potreba, može se odabrati različiti tip sistema za navodnjavanje. Važno je da se uzme u obzir tip površine koja se navodnjava, količina vode koja se koristi i klimatski uslovi u okruženju. Pravilno održavanje sistema za navodnjavanje može da produži njegov životni vek i smanji potrebu za popravkama i zamenama delova. Takođe, redovno održavanje sistema za navodnjavanje može da poboljša efikasnost navodnjavanja i smanji gubitak vode.

Jedan od ključnih faktora za efikasnost sistema za navodnjavanje je pravilno podešavanje. Pravilno podešavanje sistema uključuje određivanje tačne količine vode koja se koristi, vremensko planiranje navodnjavanja i određivanje optimalne brzine protoka vode kroz cevi. Pored toga, treba redovno proveravati cevi, filtere i ostale delove sistema da bi se osiguralo da funkcionišu ispravno.

Još jedan faktor koji treba uzeti u obzir pri izboru sistema za navodnjavanje je održivost. Mnogi sistemi za navodnjavanje mogu biti veoma efikasni u korišćenju vode, ali mogu takođe i izazvati negativne uticaje na okolinu. Na primer, ako se sistem za navodnjavanje ne održava pravilno, to može dovesti do prekomerne upotrebe vode ili ispuštanja štetnih hemikalija u okolinu. Stoga je važno odabrati sistem za navodnjavanje koji je održiv i koji minimalno utiče na okolinu.

U zaključku, sistemi za navodnjavanje su ključni za efikasno i održivo zalivanje useva i zelenih površina. Postoji nekoliko tipova sistema za navodnjavanje, a svaki od njih ima svoje prednosti i nedostatke. Važno je odabrati sistem za navodnjavanje koji odgovara specifičnim potrebama i uslovima, te redovno održavati sistem da bi se osigurala njegova efikasnost i dugotrajnost.